Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Lajkujte nasu fejsbuk stranicu https://www.facebook.com/fkbacka.bp
 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?

Ići dole 
+19
nagib
Joca
Ivica
DimaBP
Miki Veliki
NikolaRadjenovic
JovanRaskovic
majstorBP
Kleka
Dunav
Gogi
Ventilvoje
napredBacka
Pera
Rale BP
vlada budala
LjubiteljFudbala
dunavska76neman
Danac
23 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Sledeći
AutorPoruka
LjubiteljFudbala

LjubiteljFudbala


Број порука : 234
Join date : 24.07.2014
Локација : Stadion

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimeNed Okt 09, 2016 2:34 am

Shone zelim ti da u tome uspes ali i svim mladima i da nas grad procveta. Do tada evo malo realnosti. Школуј дете, па шаљи у свет!
Ажурирано пре 1 час 26 минута
Бачка Паланка, град у приобаљу Дунава, котира се као развијенија средина у Војводини и Србији, али мало ко ће овде, сем статистичара, то потврдити ако га запитате – како живи?
У 11 основних школа колико их има, 1. септембра у школу је кренуло 500 првака У Гајдобри праве чарапе за Рускиње
1 / 2
Previous imageEnlargeNext image
У 11 основних школа колико их има, 1. септембра у школу је кренуло 500 првака
Веле овдашњи људи да се и у бачкој равници живи исто као и свуда где нема посла, где се месечне зараде врте око минималца, иако је просек плата по статистици знатно већи. Реални кажу да не треба нико други да их убеђује како живе боље него претходних неколико деценија, јер бољи живот, који се чека, демантује почетак сваког месеца када на кућне адресе стигну рачуни за струју, комуналније, телефоне, природни гас, када треба купити огрев, када треба децу и унучад спремини за школу, када, ваљда је ред, треба спремити зимницу, платити рачуне у радњама по принципу „дођем ти“...
И док млади, па делом и средовечни, не памте време када се у овим, али и другим крајевима драге нам садашње и „омражене“ некадашње државе, живело добро за садашње услове, они старији, сада углавном деке и баке могли би да причају приче унуцима, попут бајки, како се овде некада лагано, спокојно живело. Добро се живело, веле, јер се пуно радило, за плату си могао много што шта, правиле су се куће у којима и данас живе по три генерације, куповали аутомобили, ишло на годишње одморе на море, путовало у иностранство...
Данас овде има око 6.000 званично незапослених – каже статистика. Други веле да је број мањи, јер на списковима Националне службе за запошљавање има подоста оних који чекају пензију, или нешто друго, а не посао, јер ко ће запослити баку или деку у седмој деценији живота? У 11 основних школа колико их има у овој општини, 1. септембра у школу је кренуло око 500 првака, а некада је статус првака знало да добије скоро 1.000 деце. На пријему за прваке који су сели у одборничке клупе у великој сали Скупштине општине овдашњи политичари рекоше да су они наша будућност. Запитали су их шта им треба, а деца, углавном затражише само лопту и рекоше да би волели да буду спортисти, да побеђују.
Старија младост, људи између треће и четврте деценије живота, или траже посао или га напуштају и одлазе у гастарбајтере. Ових дана десетак младих мајстора напустило је бачкопаланачке фабрике и отишло у Словачку где ће радити у фабрици аутомобила. Кажу да је тамо плата неколико пута већа него овде, а ако све буде како треба ускоро би пут Словачке требале да крену и супруге са децом. Пре 2-3 године овдашњи млади отац са супругом напустио је посао програмера и поред плате од око 1.000 евра, јер је у Минхену добио посао са платом од 5.000 евра. Живи са породицом у изнајмљеној кући, заједница помаже супругу и децу од којих старија ћеркица ускоро треба да крене у школу, а сваке године немачка држава исплаћује око 1.000 евра помоћи за његове остареле и болесне родитеље у Бачкој Паланци. Ово нама можда звучи мало нестварно, али све ми је јаснија тврдња да је отаџбина тамо где је мени и мојој породици добро. Или, прича ми човек да живи на крајњем северу Шведске, има кућу и викендицу пар стотина километара јужније, раде он и супруга, добро живе, имају и шведско држављанство, долазе у Бачку, иду и на море, јер зимовање им не треба на крајњем северу. Жена је недавно почела да ради и има 2.500 евра месечну плату, он знатно више, родио им се син. Али, каже да, на пример, ако оду у суседну Норвешку и којим случајем направе неки саобраћајни прекршај, полицајац ће им наплатити 50 одсто мању казну од оне коју би наплатио да је исти прекршај направио држављанин Норвешке. Каже: Норвежани дају попуст Швеђанима, јер сматрају да су сироти?! Размишљам: да се то мени деси норвешки саобраћајац би могао да ми доплати пар стотина евра за гориво да могу да се вратим у Паланку! Не би било лоше, али није могуће јер немам пара ни да дођем до те Скандинавије.
И док нам млади, овде ишколовани, стручни људи са праксом попут лекара, специјалиста, инжењера, програмера, мајстора за којима вапе и овдашње фабрике, одлазе у бели свет, а већина ће се вероватно вратити по принципу „мало морген“, овде остају они који немају где, или немају с ким, који још брину о дедовском огњишту, или они који су навикли, јер на боље нису научили, да раде за месечну плату од 200, 300, 400 евра. Готово је са временом „храни сина па шаљи у војску“, данас се резоније – школуј дете, па шаљи и усвет. Песимисти тврде да ће овде бити много горе када помре генерација пензионера која је мога да бира десет најповољнијих година за одлазак у мировину и када су посао напуштали 10-15 година раније него садашњи пензионери. Они су сачували здравље, пензије су им за наше прилике солидне, а с тим минулим радом помажу децу и унучад, по принципу никада голупче голуба није хранило. Када се са животом угасе и те пензије, а дођу оне са 100 -200 евра...
Овдашњи оптимисти кажу да овде и није тако лоше ако си се снашао у времену приватизације и транзиције, како модерно истичу, ако си улагао у себе и - своје џепове. Има овде фабрика где се може радити и зарадити као што је „Таркет“, фирма са око 1.200 радника (некада 2.500), позната компанија по производњи подних облога, а, уствари реч је о бившем „Синтелону“. У Челареву је позната пивара коју је откупио „Карлсберг“, „Нектар“ је лидер у преради воћа и поврћа, у Гајдобри је руско-италијанска фабрика која производи женске чарапе и скоро 10 милиона пари годишње извози у Русији, а у њој ради преко 500 наших радника. Ту је и још неколико фабрика са по пар стотина запослених. У времену транзиције нестао је „Меркур“ некада познати европски бренд у производњи модних ташни, кофера и кожне галанетрије. „Мајевица“, познати произвођач пољопривредне механизације са некадашњих 1.500 спала је на 150, Нестао је и Текстилни комбинат „Дунав“ у Челареву са око 1.500 радника, нема више ни ПИК „Бачка Паланка“ са 1.300 радника, нема ни „Нопала“ највеће фабрике у производњи електро – инсталационог материјала на просторима велике Југославије, а у халама је радило скоро 1.000 мајстора, нема...
Интересантно је да су странци, односно велике светске компаније, својевремено овде покуповале само оно што је и у времену самоуправног социјализма било најбоље, увек било профитабилно, односно „Синтелон“, челаревску Пивару и „Малтинекс“, највећег произвођача пивског слада у бившој Југославији, а сада је власништво „Суфлеа“. И док овдашњи политичари настоје да створе услове за нове индустријске зоне и доведу инвеститоре који би направили нове фабрике и запослили незапослене Бачкопаланчане, тренутно запослени кажу да им требају веће плате! Јер, пример комапније која је светско име и која овде има фабрику најбоље то илуструје – за исти посао, уз констатацију да је бачкопаланачка фабрика најпрофитабилнија у целом систему мултинационале компаније, радник у овом делу приобаља Дунава за исти посао има пет пута мању плати од колеге који ради у ЕУ! Ако се овако настави, чак упозоравају и економисти, може се ускоро десити да најобразованији, најквалификованији стручњаци, па и мајстори оду одавде, а да ће се будући мајстори, „за домаћу употребу“, оспособљавати на курсевима за пар недеља. http://www.dnevnik.rs/ekonomija/skoluj-dete-pa-salji-u-svet
Nazad na vrh Ići dole
nagib

nagib


Број порука : 875
Join date : 08.11.2015

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimeNed Okt 09, 2016 9:25 am

Text je čista istina. Na žalost.
Promene na bolje će da budu samo u vidu obećanje ludom radovanje u predizbornim kampanjama i svakodnevnom monologu velikog nam vođe.

Porazno je to što malobrojni ljudi dobre volje i iskrene želje za napredkom društva , mogu samo da slegnu ramenima i da posmatraju Sad Sad Sad

Bio sam i ja jedan od takvih malobrojnih , a sad sam kao robot koji nema srca ni duše ali nemam ni oružije. Samo brojim dane od prvog do prvog, borim se za preživljavanje i uglavnom ćutim osim što ponekad lanem po koju kad mi pretekne koja čašica više ...
Al džaba lajem kada zube nemam pa se niko ne boji da će da ga gricnem Crying or Very sad

Nazad na vrh Ići dole
NikolaRadjenovic

NikolaRadjenovic


Број порука : 173
Join date : 11.08.2014
Локација : Стадион Славко Малетин Вава!

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimeNed Okt 09, 2016 1:59 pm

Ja sam izgubio svaku nadu da ce Palanka izgledati onako kako bih ja to zeleo u poredjenju sa drugim gradovima nije tako ni lose. Radim u Novom Sadu gde je mozda i gore stanje jer nije isto imati 25 000 dinara u BP i 25 000 u NS a nekako mi se cini da uz to ovde ljudi rade za manji novac nego u Palanci. Poceo sam ziveti ovde kad sam krenuo na studije jer Dunavprevoz dere kad je u pitanju karta bilo mesecna bilo povratna. Ako nista Novi Sad je grad u kojem se uvek nesto desava za razliku od ostalih gradova koji zivotare evo danas je na trgu bila neka prezentacija sireva i mesnih proizvoda, juce su neki zvonari izvodili neki performans, pre par dana promocija vina i rakije, pre 10-ak dana pehar lige sampiona na trgu itd gotovo svaki dan ponesto a tu su bazeni, trzni centri, sportski i kulturni dogadjaji, stotine kafica i tako dalje. Za svakog po nesto. Osim toga nije sve skoncentrisano na jedno mesto.

Palanka ne koristi svoj potencijal koji ima a zaista ima u svakom smislu osim kad je ljudstvo u pitanju ali kad bi se iskoristili potencijali grada verujem da bi bilo dosta bolje i da bi se dosta mladih vratilo. Iako nemam nadu da ce nasem voljenom gradu procvetati ruze ipak imam nameru da se u skorije vreme vratim u Palanku, cekam da devojka zavrsi studije pa da se oboje vratimo posto je i ona iz BP a i ona ima zelju da zivimo u nasem gradu. Ostali gradovi gube i vise mladih od nas to sam se uverio ziveci u NS gde ima najmanje Palancana, jako puno ljudi je iz Rume, Indjije, Sombora, Kikinde pa cak i Subotice Shocked Ubice nas centralizam sve ima da se urusi kao kula od karata.
Nazad na vrh Ići dole
Danac

Danac


Број порука : 100
Join date : 24.07.2014

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimeNed Okt 09, 2016 4:37 pm

Sto vise dogadjaja iz raznih oblasti.

Evo jedan primer.

http://www.rtv.rs/sr_lat/zivot/kultura/b.-palanka-izlozba-od-liceja-do-muzeja_763235.html

Ako je neko zaintresovan Izložbu "Od Liceja do Muzeja'' Bačkopalanačka publika može pogledati do 21. oktobra u Svečanoj Sali Muzeja grada.
Nazad na vrh Ići dole
nagib

nagib


Број порука : 875
Join date : 08.11.2015

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimePon Okt 10, 2016 12:46 am

Danac ::
Sto vise dogadjaja iz raznih oblasti.

Evo jedan primer.

http://www.rtv.rs/sr_lat/zivot/kultura/b.-palanka-izlozba-od-liceja-do-muzeja_763235.html

Ako je neko zaintresovan Izložbu "Od Liceja do Muzeja'' Bačkopalanačka publika može pogledati do 21. oktobra u Svečanoj Sali Muzeja grada.

Na žalost poseta takvih događaja je na nivou statističke greške. Žena mi je radila u muzeju tj kulturnom centru i zato znam da je poseta takvih iventa bila zanemarljiva. Recimo samo da su posetioci oni koji se bave nekom od kulturoloških aktivnosti. Obični građani tu mogu samo da zalutaju kao recimo ja kad bih dolazio autom po ženu u 23h kad se završava neka od kulturnih aktivnosti.

A o galeriji i izložbama u istoj tek da ne pričam. Osim ljudi koji su u svetu kulture, obični građani su retki kao ajkula u Dunavu Shocked
Na žalost. Ali zato svi ti građanai koji su operisani od takvih kulturnih događaja , redovno prate farmu, parove, maldive , zvezde granda, i ostala njesra ......

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Nazad na vrh Ići dole
napredBacka




Број порука : 105
Join date : 04.08.2014

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimePon Okt 10, 2016 1:51 am

Zato smo tu gde smo.
Nazad na vrh Ići dole
Joca




Број порука : 229
Join date : 24.07.2014

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimeČet Okt 13, 2016 12:34 pm

Citam malo ove gradske teme zaista zanimljive polemike i bas mi je drago sto se ljudi toliko intresuju oko rekao bih opstanka grada jer je sad vec svima jasno da je bela kuga odavno dosla i da se posledice vide pa kad se saberu migracije vidi se da mora nesto pod hitno da se preduzme. Kad bi neki od vodecih glavonja iz nase opstine citao forum mozda bi nesto i shvatio a ovako tesko.

Hipoteticki kad bi se vratila samo polovina Palancana mislim da bi imali 7-10 hiljada stanovnika vise a tad bi grad drugacije izgledao. Verujem da u ovom momentu ima 6-7 hiljada Palancana u Novom Sadu na studijama i radu, 3-4 hiljade po ostalim gradovima i selima i nekih 5-6 hiljada u inostranstvu. Racunam samo grad ne celu opstinu. Frljam se ciframa ali mozda i nisam tako daleko od stvarnog broja. Jako malo njih ce se vratiti da zivi ovde ali ako bi se grad trudio da ih vrati verujem da bi dobar deo njih dosao. Pre svega privuci "bivse" Palancane a onda i sve ostale.
Nazad na vrh Ići dole
vlada budala

vlada budala


Број порука : 85
Join date : 31.07.2014
Локација : Gde i Backa!

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimePet Okt 14, 2016 2:09 am

Palancana u Novom Sadu ima i vise od tog broja garant!!!
Nazad na vrh Ići dole
DimaBP




Број порука : 820
Join date : 28.08.2014

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimePet Okt 14, 2016 4:21 am

Kakvih 6-7k, debelo preterano.
Nazad na vrh Ići dole
Vojvoda

Vojvoda


Број порука : 376
Join date : 29.07.2014
Локација : Stevana Supljikca

Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitimeSub Okt 15, 2016 9:08 am

Puno Palancana ima ali ja nemam predstavu koliko je trenutno u NS nasih ljudi bilo bi zanimljivo da neko ko se malo vise razume da neku pretpostavu barem. Shone daj neke podatke Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 1353276769
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?   Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku? - Page 3 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Kako privuci mlade ljude u Backu Palanku?
Nazad na vrh 
Strana 3 od 16Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Sledeći
 Similar topics
-
» Statistike i zanimljivosti vezane za Backu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Forum :: Backa Palanka-
Skoči na: